Mark Selby (Марк Селби)

Тема в разделе "Игроки, судьи, руководство", создана пользователем Vadim, 15 мар 2011.

  1. Vadim New Member

    Регистрация:
    15 мар 2011
    Сообщения:
    1.171
    Адрес:
    Киев
    Последнее редактирование модератором: 2 май 2023
    Dennis147d, лдм-10-11-50, Kesha и 6 другим нравится это.
  2. Ellic Member

    Регистрация:
    28 мар 2011
    Сообщения:
    64
    Может быть, когда я с ним познакомлюсь лично, мое мнение изменится. А пока сердцу не прикажешь))
  3. angelex Well-Known Member

    Регистрация:
    16 мар 2011
    Сообщения:
    780
    Адрес:
    РБ, Могилев
    Улыбаться и смеяться - это полезно, говорят жизнь продлевает ;) ;) ;) Ну остается болеть за валийцев, нервов однако тож много уходит - хочу играю, хочу не играю.... :D :D :D
  4. icyamber New Member

    Регистрация:
    16 мар 2011
    Сообщения:
    195
    Ключевой момент, вам не кажется? Мы разные, и нам нравятся разные люди. Иногда даже не надо быть лично знакомыми.
    У меня в другом виде спорта есть любимый лет 9 уже спортсмен, который мне нравится всем - и характером, и стилем игры, и поведением, и наружностью, что скрывать ;D. Несколько месяцев назад довелось побывать на матче с его участием, подошла, поболтала, сфотографировалась. Так вот чувство было такое, будто я его всю жизнь близко знала, так было легко друг с другом общаться. Что интересно, он, кажется, тоже как-то расположился ко мне.
    Это я к тому, что своего человека чувствуешь... и логика это не объясняет.
    А по Селби - первое, что приходит в голову - именно вроде сегодняшнего, заснукеривание (знаю, нет такого термина :D) без необходимости... как-то скребет смотреть на это... и улыбаться, глядя на его шутки, не хочется. Не греет.
    Впрочем, все, что сегодня пишется об том игроке, пишется не для того, чтобы обидеть его болельщиков...
  5. Лапка Well-Known Member

    Регистрация:
    16 мар 2011
    Сообщения:
    3.107
    Адрес:
    Беларусь
    да фиг с ними, с нервами... зато интересно... ;D
    icyamber , :-* :-* :-*
  6. Ellic Member

    Регистрация:
    28 мар 2011
    Сообщения:
    64
    "из-за которой он никогда не станет чемпионом мира"

    Вы в этом уверены?
  7. Olivel New Member

    Регистрация:
    24 мар 2011
    Сообщения:
    76
    Болельщикам точно не нравятся несправедливые и некорректные обвинения и в бесчеловечности, и в лицемерии, и неуважении к Хендри и т.д. Даже если вы крайне не удовлетворены (бывает такое настроение), Селби тут ни при чем, чтобы изливать на него весь свой негатив. Это спортивная игра, всё на виду. Если бы Селби не выиграл этот фрейм, то его также бы обвинили во всех грехах. В общем, обидеть болельщиков в данном случае не проходит, т.к. Селби почти 1\4, но неприятно читать то, что пишут сверх всякой меры. А потому что безнаказанно - слил и ладно.
  8. Ellic Member

    Регистрация:
    28 мар 2011
    Сообщения:
    64
    Надеюсь, что Вы не ошибаетесь
  9. Лапка Well-Known Member

    Регистрация:
    16 мар 2011
    Сообщения:
    3.107
    Адрес:
    Беларусь
    я, к сожалению, ошибаюсь, процентов на 89... а вдруг повезёт :p
    Жень, срач ещё обусловлен хорошим добрым праздничным настроением, которое лично мне Селби испортил...
    а не болеть за него никто не призывал, и даже не обзывались...гы...
  10. Адлет New Member

    Регистрация:
    28 мар 2011
    Сообщения:
    49
    Адрес:
    Семипалатинск, Казахстан
    А я нисколько не злюсь на Селби за то, что он вышел снукера искать и нашел их. Меня его влияния на соперников просто бесит до покраснения, багровения... Не знаю, как точно, но считается, что негативные эмоции создают нехорошую атмосферу, влияя и на соперника и на публику. Как по мне, позитивные эмоции точно так же мешают играть сопернику, зато публика довольна (но далеко не вся). И этот тут как тут шутить начинает, именно в определенный момент, как то - нужны снукера, которые без "помощи" соперника не найти. Значит, надо "помочь" сопернику, чтобы он "помог" тебе.
  11. angelex Well-Known Member

    Регистрация:
    16 мар 2011
    Сообщения:
    780
    Адрес:
    РБ, Могилев
    Эх, чет у Марка нервы сегоння не в порядке, волнуется сильно и поэтому игра не идет. Ну, или наоборот, факт в том, что проигрывает то 4 фрейма сильному сопернику, а это оч серьезно! Камбечить он умеет, но получится тока если оставить нервы где-нить далеко позади и прекратить отдавать Дину назад его подарки для начала и еще б отыгрыши подтянуть немешало бы! Вобщем надеюсь..........
  12. StorkMan New Member

    Регистрация:
    16 мар 2011
    Сообщения:
    123
    Адрес:
    Харьков (Kharkov)
    Интервю на Марк Селби за българските фенове взето от Gol.bg:

    - Здравей, Марк! Ти имаш много фенове в България, идвал ли си тук досега?
    - Не, никога.

    - Твоят близък приятел Шон Мърфи има къща в България. Ще дойдеш ли скоро в страната ни?
    - Бих се радвал да дойда.

    - Ще ни кажеш ли нещо повече за приятелството ти с Шон Мърфи? От колко време се познавате, колко близки сте двамата?
    - С Шон се познаваме още от деца, когато аз бях 12-годишен, а той на 13. Тогава играехме заедно, сега все още сме много добри приятели.

    - Двамата с него играхте на полуфинала на световното първенство през 2007 година, когато Мърфи водеше с 16-14, но ти спечели със 17-16 фрейма и се класира за първия си финал в турнира. Какво е усещането да победиш най-добрия си приятел на най-големия снукър-турнир, и то точно за място на финала?
    - Това е един от най-драматичните и емоционални мачове, които съм играл изобщо в кариерата си. Винаги е трудно да играеш срещу близък приятел, но когато излезеш на масата, искаш да спечелиш. Всеки от двамата искаше победата в този мач.

    - Ти си играл цели 4 пъти срещу Джон Хигинс в Крусибъл за периода 2005-2009 година. През 2005 година губиш от него в първи кръг, 12 месеца по-късно го побеждаваш в първи кръг, през 2007 година той те победи на финала. През 2009 година ти отново загуби от него, този път на четвъртфиналите с 12-13 фрейма в истински трилър. Хигинс ли е най-трудният ти съперник?
    - Джон е велик играч, който наказва всяка една грешка. Той постоянно следи ситуацията около масата, има страхотно отношение към играта и невероятна воля за победа. Той е тежък съперник без значение от турнира, по всяко време е готов за битка. С него винаги играем незабравими мачове.

    - На световното първенство през 2007 година ти изоставаше с 0-5 от Стивън Лий в първи кръг, но ти спечели цели 8 поредни фрейма и взе победата с 10-7. На Мастърс 2008 двамата играхте на финала. Лий водеше с 3-2, след което публиката изживя "дежавю", тъй като ти отново спечели 8 поредни фрейма срещу него и буквално го размаза с 10-3. Лий е считан за един от най-трудните съперници, но в мачовете между вас той изглежда като твой спаринг-партньор. Той ли е любимият ти съперник?
    - Не бих казал, защото в наши дни всеки играч е опасен, не се знае къде можеш да се подхлъзнеш. Най-важното нещо е един играч да се концентрира изцяло върху собствената си игра и да не мисли за името на съперника. Точно това правя аз, никога не мисля кой стои срещу мен, просто играя своята игра.

    - На същото световно първенство през 2007 година ти победи Али Картър на четвъртфиналите в друг класически мач от турнира. Тогава ти водеше с 11-8, Картър обърна до 12-11 в негова полза, после ти осъществи най-важния обрат и победи с 13-12 фрейма. Колко изтощителен е един такъв напрегнат и дълъг мач за тялото на играчите? Губите ли килограми, обезводнявате ли се след часове обикаляне край масата при огромно напрежение?
    - Поне аз не губя от теглото си по време на срещите, но губя голяма част от енергията си, от психическите си сили. Точно това е най-изтощителното, направо може да те изцеди и там възстановяването е най-трудно.

    - Как поддържаш формата си - с какво се храниш, какво спортуваш?
    - От доста време тичам здраво, имам пътека вкъщи, също така тичам около дома си и така поддържам форма, което е важно за дългите турнири като световното първенство. Когато ходя по турнири моят мениджър редовно взима със себе си спортен екип за тичане и с него тренираме заедно. В менюто ми винаги присъстват печени пилета, риба, пресни зеленчуци и паста.

    - Масата за снукър е огромна и няма нищо общо с тази за билярд. Ти си един от най-елегантните и атлетични снукър-играчи. Това помага ли ти при ударите, важно ли е да си пъргав за да постигнеш успехи в снукъра?
    - Знаеш поговорката "Здрав дух, здраво тяло" (смее се)

    - Ти си световен шампион по "8-ма топка". Къде съперничеството е по-голямо, в билярда, или в снукъра?
    - И в билярда, и в снукъра е много трудно, конкуренцията е смазваща. Но според мен в снукъра се изискват много повече качества, за да пробиеш и да останеш на върха.

    - Твоята годеница Вики Лейтън е професионален състезател по билярд. Тренираш ли с нея и колко често те побеждава?
    - (Усмихва се) Неее, вече не играя толкова често "8-ма топка". А Вики играе в местните лиги, но го прави само за удоволствие.

    - През 2008 година ти спечели Уелш Оупън, като на финала изоставаше с 5-8 от Рони О'Съливан, но го победи с 9-8 фрейма. Двамата играхте на финала на Мастърс 2010, ти изоставаше с 6-9, но измъкна титлата, като отново направи страхотен обрат срещу Рони за 10-9. На четвъртфинала на световното първенство миналата година О'Съливан водеше с 11-7 и ти постигна нов фантастичен обрат, без да загубиш нито една партия, печелейки с 13-11 фрейма. Определяш ли се за "Кошмара" на Ракетата?
    - Не мисля така! Рони е труден съперник, въпреки че в последно време не е на същото ниво. А и не само той, всеки от топ-играч е много опасен съперник по всяко време.

    - Ти си един от най-големите биткаджии в снукъра, имаш много здрава психика. Кое е най-важното нещо, което трябва да правиш, когато се изправяш срещу природни таланти със слаба психика, като Рони, Марк Уилямс, Динг, Джейми Коуп и други?
    - Както вече казах, не се интересувам от името на съперника си, не ме е грижа в каква форма е и как играе. Аз се концентрирам единствено върху себе си и моята игра.

    - Ти си едва третият играч след Хендри и О'Съливан в последните 28 години, който достига до 3 поредни финала на Мастърс. Чувстваш ли Уембли арена като свой снукър-дом?
    - Не като дом, но Уембли арена наистина е много специално място за мен. Там всеки един мач е като финал, зарядът е много висок.

    - Кой е любимият ти снукър играч?
    - Нямам любим, но най-много уважавам Стивън Хендри.

    - Кои са петимата най-велики снукър-шампиони за всички времена според теб?
    - Стивън Хендри, Стив Дейвис, Джон Хигинс, Марк Уилямс и Рей Риърдън.

    - Ако можеше да замениш твоите две титли на Мастърс за една-единствена титла на световното първенство, би ли го направил?
    - Да.

    - Коя е твоята професионална цел? Да бъдеш световен шампион, 5-кратен шампион на Мастърс или световен №1?
    - Да стана световен шампион, това е голямата ми цел и ще я гоня докрай.

    - Кой ти измисли прякора Веселяка от Лестър и кога?
    - Измисли го водещият на церемониите по представянето на играчите преди мач Ричард Биър, по време на световното първенство през 2007 година.

    - Ти си голям фен на футболния Лестър, където играе българинът Александър Тунчев. Познаваш ли го лично?
    - Знам кой е, но не го познавам лично.

    - Какво ще пожелаеш на снукър-феновете в България?
    - Надявам се един ден да посетя България и да помогна на страната ви с развитието на снукъра и разпространението му като спорт. На всички фенове в България пожелавам да се радват на играта и разбира се - много късмет!

    Интервю на Друми Георгиев
    Gol.bg
  13. StorkMan New Member

    Регистрация:
    16 мар 2011
    Сообщения:
    123
    Адрес:
    Харьков (Kharkov)
    Re:Марк Селби (перевод)

    Ну вот перевод, пару моментов пропустил, т.к. словари даже не дают перевод некоторых слов,
    поищу, допереведу.

    Привет, Марк! У вас есть много поклонников в Болгарии, бывали здесь раньше?
    - Нет, никогда.

    - Ваш близкий друг Шон Мерфи имеет дом в Болгарии. Планируете в скором времени посетить Болгарию?
    - Я бы с удовольствием приехал.

    - Расскажите нам о вашей дружбе с Мерфи? Как долго знакомы, насколько близки?
    - С Шоном мы познакомились еще в детстве, когда мне было 12 лет, а ему 13. Тогда мы играли вместе, и по-прежнему мы все еще очень хорошие друзья.

    - Вы с ним играли в полуфинале чемпионата мира в 2007 году, Мерфи вел 16-14, но вы выиграли со счетом 17-16 и вышли в свой первый финал на ЧМ. Каково это, обыграть вашего лучшего друга, да еще и в матче, где на кону стоял выход в финал ЧМ?

    - Это один из самых драматических и эмоциональных матчей, который я когда-либо играл в моей карьере. Всегда трудно играть против близкого друга, но когда вы выходите к столу, вы хотите победить. Каждый из нас хотел выиграть этот матч.

    - Вы играли в 4 раза против Джона Хиггинса в Crucible в течении 2005-2009 годов. В 2005 году, обыграли его в первом раунде, 12 месяцев спустя он победил в первом туре, в 2007 году он победил в финале. В 2009 году вы проиграли снова, на этот раз в четвертьфинале со счетом 12-13 - настоящий триллер. Хиггинс для вас самый тяжелый соперник?

    - Джон великий игрок, который наказывает за каждую ошибку. Она постоянно контролирует ситуацию и отличается невероятной волей к победе. Это тяжелый соперник, независимо от турнира в любое время готовый к бою.

    - На ЧМ в 2007 году проигрывая 0-5 Стивену Ли в первом раунде, вы выиграли восемь фреймов подряд и победили 10-7. На Masters 2008 Ли вел 3-2, после чего зрители наслаждались "дежа вю", вы вновь взяли 8 фреймов к ряду и "размазали его по стенке" со счетом 10-3. Ли считается одним из самых жестких противников, но в матчах между вами, кажется, будто он исполняет роль вашего спарринг-партнера. Он для вас самый легкий противник?
    - Я бы не сказал, потому что сегодня каждый игрок опасен, можно оступиться на любом. Самое главное игроку полностью сконцентрироваться на собственной игре и не думать о том, кто именно его противник. Это именно то, что я делаю, не думаю, кто против меня, просто играю.

    - На том же ЧМ в 2007 году вы с Али Картером в четвертьфинале выдали другой классический матч турнира. Тогда вы вели с 11-8, но Картер довел счет до 12-11 в его пользу, но вы сделали камбэк и выиграл 13-12 . Как сказывается такая изнурительной , напряженная игра на физическом состоянии игроков? Вы теряете вес, происходит обезвоживание, когда в течении долгих часов вы играете за столом в большой напряженности?
    - По крайней мере я не терял вес во время сессий, но теряю значительную часть своей нервной, психической энергии. Это как раз наиболее изнурительно и трудновосстановимо.

    - Как вы поддерживать себя в форме - что вы едите, какими видами спорта занимаетесь?
    - Бегаю, ОФП... В моем меню всегда присутствует жареная курица, рыба, свежие овощи и макаронные изделия.

    - Вы один из самых элегантных и подтянутых снукеристов. Это помогает добиться успеха в снукере?
    - Как говоритсят "в здоровом теле здоровый дух" (смеется)

    - Вы чемпион "Eight-Ball". Где соперничества больше в бильярде или снукер?
    - И там и там очень высокая конкуренция. Но я думаю, в снукере требуется большее количество качеств, что бы достичь успеха.

    - Ваша невеста Викки Лейтон является профессиональным спортсменом в бильярд. Тренируетесь ли совместно и побеждала ли она вас?
    - (Улыбается) Нееет, теперь не играю часто "Eight- Ball". А Вики, да, играет в местных лигах, но делает это исключительно для удовольствия.

    - В 2008 году вы выиграли Велш Опен 9-8, проигрывая по ходу 5-8 Ронни О'Салливану. Играя в финале Мастерс 2010, вы отставали на 6-9, но камбек и победа 10-9 над Ронни. В четвертьфинале ЧМ прошлом году О'Салливан вел 11-7 и вы опять сделали фантастический камбэк и выиграли 13-11. Теперь вас можно назвать "кошмар для "Ракеты"?
    - Я так не думаю! Ронни сильный игрок, хотя в последнее время играет не на уровне. Каждый топ-игрок является очень опасным противником в любое время.

    - Вы слывете эдаким "крепким орешком" снукера, у вас очень устойчивая психика. Что является наиболее важным, что нужно делать, когда вы сталкиваетесь с природным талантом со слабой психикой, как Ронни, Марк Уильямс, Дин, Джейми Коуп и другие?
    - Как я уже говорил, не зацикливаюсь на имени своего противника, мне все равно, в какой форме и как он играет. Я акцентирую внимание только на себе и своей игре.

    - Ты стал третьим игроком после Хендри и О'Салливана за последние 28 лет, который играл в трех финал Мастерс подряд. На Wembley Arena вы чувствуете себя как дома?
    - Не так, как дома, но Wembley Arena действительно очень близка мне. Там, каждая игра, как финал, накал очень высок.

    - Кто ваш любимый игрок в снукер?
    - Таких нет, но больше всего уважаю Стивена Хендри.

    - Пять наиболее выдающихся снукеристов всех времен по-вашему?
    - Стивен Хендри, Стив Дэвис, Джон Хиггинс, Марк Уильямс и Рэй Риардон.

    - Если бы вы могли поменять 2 победы на Мастерс на один титул чемпиона мира, вы бы это сделали?
    - Да.

    - Что это ваши профессиональные цели? Быть чемпионом мира, 5-кратный чемпион мастерс или № 1 в рейтинге?
    - Стать чемпионом мира, это моя главная цель.

    - Кто придумал ник Шутник из Лестера, и когда?
    - МС Ричард Бер, во время чемпионата мира в 2007 году.

    - Ты большой поклонник ФК Лестер, где играл болгарин Александр Тунчев. Вы с ним знакомы лично?
    - Я знаю это игрока, но лично не знаком.

    - Что бы вы хотели пожелать любителям снукера в Болгарии?
    - Я надеюсь, что в один прекрасный день посетить Болгарию и помочь с развитием снукера. Всем болгарским фанам наслаждения от игры и, конечно же - удачи!

    Интервью Георгиева. Gol.bg
  14. Vadim New Member

    Регистрация:
    15 мар 2011
    Сообщения:
    1.171
    Адрес:
    Киев
    Забавно, не знал что у Шона есть дом в Болгарии, может у кого нить есть домик в Крыму:))
  15. StorkMan New Member

    Регистрация:
    16 мар 2011
    Сообщения:
    123
    Адрес:
    Харьков (Kharkov)
    Не исключено.
    Это у них нормальное капиталовложение - покупать недвижимость на постсовковом пространстве.
    10 лет назад квартира в в крупном городе у нас стоила раз в 10 ниже чем сейчас, неплохой процент, не так ли?
  16. Vadim New Member

    Регистрация:
    15 мар 2011
    Сообщения:
    1.171
    Адрес:
    Киев
    если бы они могли знать, что на этом можно лучше заработать, чем на выступлении в мэйн туре))
  17. Людмила Moderator

    Регистрация:
    16 мар 2011
    Сообщения:
    31.462
    [​IMG]
    Последнее редактирование модератором: 21 мар 2014
  18. Адлет New Member

    Регистрация:
    28 мар 2011
    Сообщения:
    49
    Адрес:
    Семипалатинск, Казахстан
    Людмила, я бы снизу приписал: "Wanted dead or alive"
  19. Vadim New Member

    Регистрация:
    15 мар 2011
    Сообщения:
    1.171
    Адрес:
    Киев
  20. Olivel New Member

    Регистрация:
    24 мар 2011
    Сообщения:
    76
    Что значит "Разыскивается живым или мертвым?". Юмор у Вас, однако, какой-то черный и тяжелый. Наверное, есть проблемы?
  21. Olivel New Member

    Регистрация:
    24 мар 2011
    Сообщения:
    76
    Марка с Викки с бракосочетанием! Счастья им, а нам побед Селби в турнирах! Скоро уже начнется сезон, и уже не надо так долго ждать, чтобы посмотреть снукер.
  22. Vadim New Member

    Регистрация:
    15 мар 2011
    Сообщения:
    1.171
    Адрес:
    Киев